Český granát - jeho vlastnosti a história šperku
Český granát - jeho vlastnosti a história šperku

Drahokam český granát

Ešte neopracovaný český granát, príprava, triedenie českého granátu

Český granát patrí ako druh granátu do skupiny pyropov, je to chrómom ovplyvnený a zafarbený pyrop z ultrabazických hornín. Sú čisté a bez inkluzií. Názov Pyrop, odvodený z gréc. Pyropos, pyr = oheň, ops = oko.

Názov granát

Označenie granát pochádza pravdepodobne z latinského slova granum, tj. zrno. Zmienka o granáte pochádza z 13. storočia, kedy ho prvý krát použil nemecký teológ a filozof Albertus Magnus (1193–1280). Ďalšia teória je, že názov granát vznikol z latinského slova malum granatum, tj. granátové jablko, kvôli podobnej farebnosti.

Český granát je po angl. Bohemian garnet, po nem. bohmisches Granat, staročesky podľa majstra Klareta ako zrnakoč.

Český granát bol kedysi symbolom československej šperkárskej výroby.

 

Vlastnosti českého granátu

Je to ušľachtilý drahokam drobných rozmerov (od 0,2 do 0,8 cm), ohnivej až krvavo červenej farby.  Od 18 storočia bol súčasťou českého šperku, od 2. polovice 19. storočia nastal v šperkárstve rozmach v jeho využití.
Má stupeň tvrdosti 6,5 až 7,5. Je výnimočne farebne stály, odoláva vysokým teplotám i kyselinám.

Minulosť českého granátu

Ľudstvo od nepamäti prezentovalo bohatstvo a luxus prostredníctvom klenotov zo zlata a drahých kameňov. Šperky vyjadrovali vkus a postavenie v spoločnosti. Granáty patria k najstarším známym nerastom a drahým kameňom. Využívali sa k ozdobným a rituálnym účelom. Tieto drahé kamene – granáty - zbierali Skýti, Kelti, Húni, Germáni.

Objav na Slovensku z osídlenia Kvádmi. Zlatý dámsky prsteň s granátom

Granát bol vyhľadávaný významnými panovníkmi. Childerik I (436-481), kráľ Salských Frankov z dynastie Merovejovcov, mal vo svojom poklade šperky zdobené granátom, aj zlatý meč s granátmi.

300 zlatých včiel s granátom mal kráľ Childerik na svojom obradnom plášti ako ozdobné klenoty Panovník Childerik mal svoj poklad v zlatých šperkoch s granátmi Meč zo zlata s granátmi panovníka Childerika I, súčasť kráľovských klenotov

Počas stredoveku sa český granát brúsil a vkladal do vzácnych cirkevných predmetov aj s inými drahokamami. Jedným je korunovačný kríž Přemysla Otakara II (1233-1278), ozdobený českým granátom, rubínmi, zafírmi, ametystom.

Liturgický kríž zo zlata s českými granátmi kráľa Přemysla Otakara II

 Za vlády cisára Rudolfa II (1552-1612) sa venovala veľká pozornosť drahokamom.

Pozn.: Rudolf II bol cisár Svätej rímskej ríše nemeckého národa, kráľ rímsky, český, uhorský a chorvátsky, markgróf moravský, arcivojvoda rakúsky.

Hľadači drahokamov museli krásne a veľké drahokamy ponúknuť panovníkovi. Anselm Boetius de Boot (1550-1632), lekár císara Rudolfa II, ako prvý pomenoval drahokam ako granatus bohemus – granát český a v mineralogickej príručke Gemmarum et lapidum historia zapísal české náleziska. Šperky a vzácne predmety svetoznámi brúsiči a klenotníci vo svojej tvorbe dopĺňali o drahokam český granát. Znalec Anselmus Boetius de Boot vo svojej knihe Gemmarum et lapidum historia vydanej v Hannovery 1609 píše, že granáty z Čiech sú neobyčejne vzácne a sú málokedy vätšie ako hrach. Ich cenu prirovnával, pri veľkosti lieskového orecha k cene rubínu.

Rád Zlatého rúna je klenot s najväčším známym českým granátom. Momentálne je uložený v Drážďanoch v paláci Zwinger, ako súčasť drážďanského pokladu saských kniežat (ktorí mali právo voliť panovníka) Grünes Gewölbe. Rád zlatého rúna, v ktorom sa nachádza najväčší známy drahokam český granát, bol vytvorený slávnym zlatníkom J.F. Dinglingerom z mesta Drážďany (nem. Dresden) v roku 1737.  Neskôr ho prerábal zlatník z Prahy F. Ch. G. Diespach. Dokončil svoju prácu a odovzdal ju koncom roka 1749. V tomto krásnom šperku sú E České granáty ohromnej hodnoty – 47 karátov (34,0 x 27,4 x 9 mm), 13 karátov (21,5 x 19,8 mm) a 7,5 karátu (19,2 x 16 mm x 3,1 mm). Granáty sú obklopené 318 diamantami.

Rád Zlatého rúna je klenot s najväčším známym českým granátom.V šperku su 3 diamanty ako centralne kamene a okolo nich su osadene diamanty

Na prelome 17-18 storočia sa v Čechách granáty prevažne zbierali ako surovina a vyvážali do zahraničia. Väčšinu obchodu mali v rukách cudzinci. Zmenilo sa to dektrétmi Márie Terézie a Jozefa II, vydané v 2. polovici 18 storočia. Nastal boom a zvýšenie popularity českého granátu. Mária Terézia mala v obľube šperky s granátom. Keď si pozriete film Pacho, hybský zbojník, herečka má na sebe šperky s českým granátom, výrazný náhrdelník a náramok.

Napoleon Bonaparte (1769-1821) si z Childerikovho pokladu vybral granátovú včelu ako vzor pre svoj osobný symbol.

Počas mierového Viedenského kongresu (1814-1815), ktorý ukončil napoleonské vojny významné manželky ruských diplomatov nosili kolekcie šperkov s českým granátom. V roku 1833 dokonca sám ruský cár Mikuláš I prišiel do Čiech, aby pre svoju cárovnú objednal kolekciu granátových šperkov.

V 19. storočí sa vyrábali výnimočne prekrásne kolekcie šperkov. Veľmi známa je kolekcia barónky Ulriky von Levetzov (1804-1899), poslednej lásky básnika Johanna Wolfganga Goetheho. Ucelená vzácna kolekcia šperkov obsahuje 496 českých granátov v šperkoch 2 náramky, náhrdelník, náušnice, prsteň a spona. Táto kolekcia šperkov bola súčasťou rodinných klenotov barónkinej rodiny, dostala ju od svojej mamy v roku 1820, aj keď sa šírili fámy, že ju má od šľachtičná samotným J.W.Goetheho.

 

Krásna kolekcia granátových šperkov z 19 st. Kolekcia sperkov Goetheho milenky Ulriky von Levetzov (1804-1899) Rodinne klenoty zlate s ceskym granatom baronky Ulriky von Levetzow

V Čechách sa najväčší známy vybrúsený český granát nachádza v Múzeu českého granátu v Třebeniciach. Je vybrúsený do tvaru ružice 12,3 mm x 8,6 mm, s hmotnosťou 13,21 karátov (2,642 g).

Granát podľa náuky o liečbe drahými kameňmi – litoterapie

Podľa náuky o liečbe drahými kameňmi posilňuje u nositeľa sebadôveru a úspech, dokáže u človeka povzbudiť činnosť srdca a napomáha zlepšiť krvný obeh, znižuje bolestivosť kĺbov. Už odpradávna sa mu pripisuje silná schopnosť dodávať energiu. Prináša túžbu ale aj pokoj. Traduje sa, že ako amulet varuje pred blížiacim sa nebezpečenstvom, napomáha láske a oddanosti, upevňuje vzťahy. Pomáha v životných krízach, najmä keď človek nevie nájsť svoj smer. Dodáva odvahu a nádej, sebadôveru, podnecuje aktivitu a posilňuje pud sebazáchovy. Pomáha otvárať srdce dokorán, zvyšovať sebadôveru, prekonávať rôzne zákazy a tabu. 

alt

Drahokam granát sa uplatňoval aj v ľudovom liečiteľstve

Pripravovali sa z neho nálevy, najmä energetické nálevy. České granáty vkladali na pohára s vodou. Poháre sa vystavili na slnko a potom sa voda z pohára pila ako nápoj nabitý energiou. Český granát sa pokladal za drahokam, ktorý urobí svojho majiteľa šťastným.

V blízkej budúcnosti bude polodrahokam český granát vyťažený

Ak máte záujem o unikátny šperk s polodrahokamom českého granátu, poponáhľajte sa. Odborníci z oblasti Českého Stredohoria sa vzájomne zhodujú, že zásoby českých granátov bude do 90 rokov vyťažené. Ťaží sa od obdobia teplej jari do jesene, keď je možnosť zásahu do zeminy. V jednej tone zeminy sa momentálne nachádza 8 gramov miniatúrnych kúskov českých granátov. Toto množstvo sa zmenšilo desaťnásobne oproti stavu pred pár desaťročiami. Ešte nevieme, aká bude budúcnosť českého granátu.

Krásne granátové kolekcie z českého granátu

Brúsenie českého granátu

altBrúsenie zrniek českého granátu je po storočia ručnou prácou. Využívajú sa najmä výbrusy typu:

  •     čočkovec (kapišon alebo inak kabašon, je historicky najstarší výbrus. Kameň sa vybrúsi do hladkého polkruhového tvaru. Spodná časť môže byť mierne vypuklá.),
  •     rozeta (ružica alebo routa, výbrus drahokamu v tvare nízkeho ihlanu, využívaný od zač. 17.storočia)
  •     fazetovaná gulička (oliva, patrí medzi staršie typy výbrusu. Pôvodne boli nepravidelné granátové zrná prevŕtané a navliekané, dnes sú už v šperkoch dokonale pravidelné a symetrické),
  •     hviezdny výbrus (najčastejšie využívaný od konca 19. storočia po súčasnosť),
  •    briliantový výbrus (najdokonalejší, sú stanovené matematické smernice pre uhly a pomery dĺžok na ktoré má byť diamant vybrúsený, aby odrážal čo najväčšie množstvo svetla. Dokonale vynikne lesk, lebo jednotlivé plôšky sú usporiadané tak, aby sa svetelné lúče v kameni mnohonásobne odrážali a lomili. Takto sa docieli zvláštna hra farieb, zvaná oheň.),
  •    ažúrový výbrus (nízky jednoradový, dá sa využiť len pre sýto sfarbené kamene. Podobá sa briliantovým výbrusom),
  •     fantazijný výbrus (pri spracovaní väčších granátov, podliehajú momentálnej móde)
  •     a iné 

 

 

 

Čím zdobíme naše jedinečné šperky okrem českého granátu

Šperky vyrábame z vysokokvalitného striebra, prípadne aj zlata (na želanie). Okrem polodrahokamu českého granátu nájdete v našich šperkoch drahé kamene ako sú perly, vltavín, kamej, topás, diamanty, almandín, smaragd, zafír...

Šperky s českým granátom a inými drahokamami

Rodina granátov

Granát je minerál v magmatických, metamorfovaných a sedimentárnych horninách. Tento silikátový minerál kryštalizuje v kubickej sústave. Má všeobecný vzorec X3Y2(SiO4)3

Granáty majú vysokú mernú hmotnosť, vysokú tvrdosť a index lomu. Majú tvrdosť podľa Mohsovej stupnice - stupeň tvrdosti 6,5 až 7,5. Priehľadnosť drahokami je závislá od jeho chemického zloženia, veľkosti kryštálu, navetrania a znečistenia. Farebnosť závisí od chemického zloženia.

Pozn: Slovo minerál nepodceňujte. Aj diamant je minerál.

Newton Winchell ich v roku 1933 urobil rozdelenie granátov na 2 typy:

  • Pyralspity
  • Ugrandity

 Najčastejší tvar minerálu granát

  • Dvanásť stenový kosoštvorcový tvar granátu  - granátotvar
  • Dvadsaťštyristenový deltoidový tvar granátu
  • a ich mix

Drahokam granát ma najčastejšie tvary 12 stenový alebo 24 stenový

 

Farby granátov vo svete

Vo svete je mnoho druhov granátov. Majú rôznorodú farbu hnedú, žltú, fialovú, zelenú, čiernu. Zaujímavosťou je, že pri granátoch absentuje modrá farba. Najvyhľadávajšie granáty sú krvavočervenej farby - Pyrop.

Farebná škála drahokamu granát

Granáty poznáme

×

Doručenie tovaru

Český granát

Ručná výroba šperkov a skladové možnosti

Šperky sú robené ručne a zákazníci sú z celého sveta, preto sa stav na centrálnom sklade rýchlo mení. Šperkov sú tisíce modelov. Prstene sú v rôznych veľkostiach, náušnice s rôznymi zapínaniami, povrchové úpravy strieborného šperku ponúkame štyri. Preto počkajte, až sa ozveme ohľadom dostupnosti tovaru.
Pokiaľ šperk nie je skladom, a dá sa stiahnuť z kamennej predajne, urobíme to pre vás. Ak nie je nikde, môžeme ho zadať do výroby. Výroba šperku trvá momentálne kvôli preťaženým kapacitám 2-3 mesiace.

Pomôžeme Vám s výberom
Neváhajte nás kontaktovať, ak potrebujete pomôcť, napríklad s výberom: telefonicky alebo emailom na predaj(zavinac)ceskygranat.sk.


TOP